Panele, parkiet, drzwi, tarasy, parapety. Sprzedaż, montaż. Solidne wykonawstwo!

DESKA LITA – produkt ten jest wykonany z jednego elementu drewna. Takie podłogi mają zazwyczaj warstwę użytkową o grubości 5-7 mm, co oznacza że w przyszłości będzie można podłogę wycyklinować 3-4 razy. Włókna drewna ułożone są wzdłuż deski, gdy zmieniają się warunki wilgotności powietrza, podczas sezonu grzewczego, w mieszkaniu lub domu powietrze ogrzewamy a wilgotność powietrza spada. Drewno jako materiał higroskopijny oddaje wilgoć do otoczenia i się rozsycha. Gdy mamy przyklejoną deskę litą to wszystkie włókna drewna oddają wilgoć i deska odrobinę się zwęża. Ogólnie nie jest to duża praca, ponieważ przy szerokości deski 12cm deska może zeschnąć się o 1-2 mm, ale to wystarczy aby w podłodze pojawiły się szczeliny, w które może nawpadać brud i kurz, całość wygląda mało estetycznie. W skrajnych przypadkach gdy powietrze jest bardzo wysuszone deska może miejscowo odkleić się od powierzchni, co skutkuje skrzypieniem lub nawet całkowitym odklejeniem się deski od podłoża. Natomiast gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka (powyżej 60%) np. podczas deszczowego lata, to deska zaczyna zaciągać wilgoć z otoczenia i prężyć. Ten proces jest bardziej szkodliwy dla podłogi niż rozeschnięcie, ponieważ podłoga może się zaprzeć o ściany i wyłódkować. A to w praktyce oznacza całkowite zniszczenie podłogi drewnianej i konieczność jej wymiany. Włókna drewna pęcznieją wzdłuż dlatego tak istotna jest jej szerokość, deska zwęża się i zsycha ale nie skróci się nawet o 1mm. Wybierając podłogę drewnianą w formie deski litej powinniśmy bardziej rygorystycznie dbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, czyli zachowywać jej przedział pomiędzy 45% a 60%.

KRAJOWE

Najpopularniejszymi gatunkami drewna wykorzystywanymi w Polsce do produkcji parkietu są: dąb, jesion, klon, buk, czereśnia oraz wiąz.

EGZOTYCZNE

Parkiety egzotyczne, charakteryzują się niespotykaną u rodzimych gatunków drewna barwą oraz usłojeniem.
Do najpopularniejszych parkietów egzotycznych w Polce należą: merbau, wenge, iroko, sukupira, ipe/lapacho, jatoba czy orzech amerykański.
Większość z tych gatunków charakteryzuję się znacznie wyższą gęstością oraz twardością niż polskie gatunki drewna, lecz również są dużo bardziej wrażliwe na zmiany warunków otoczenia (temperatura, wilgotność powietrza).

2016 ©. Greener Stanisław Ślęczka.